Türkiye Cumhuriyeti

Kişinev Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Çalışma Vizesi, 21.03.2016

Türkiye’ye değişik amaçlarla seyahat edecek olan yabancılar için 05 Ocak 2016 tarihinden itibaren “Online vize uygulaması”na başlanmıştır.          

Sözkonusu uygulama ile anılan tarihten itibaren e-vize dışındaki tüm vize başvuruları www.visa.gov.tr 
adresi üzerinden yapılmaktadır.          

Türkiye'de çalışmak isteyen yabancılar dış temsilciliklerimize çalışma izni ve çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu başvurudan sonra en geç on iş günü içerisinde işverenin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) anılan Bakanlıkça talep edilen belgelerle birlikte başvurması gerekmektedir. Bu belgelerin listesini ÇSGB'nin internet sitesinde (http://www.csgb.gov.tr) bulabilirsiniz. Başvurular ÇSGB'nca 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Çalışma vizesi alarak Türkiye'ye gelen yabancıların en geç bir ay içerisinde ve çalışmaya başlamadan önce bulundukları ildeki Emniyet Müdürlüğü'ne ikamet izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Gerekli Belgeler:


- Vize süresine ilave olarak 60 gün geçerli pasaport.

- Çalışma Vizesi Ön Başvuru Formu

- 1 adet fotoğraf

- Adli sicil kaydı

- Şirket davet mektubu

- İkamet belgesi

- İş sözleşmesi (işçi ve işveren arasında yapılan sözleşmenin aslı veya fotokopisi, noter tasdiği gerekmiyor)

- Yerel makamlardan alınan kaç kez pasaport değiştirildiğini gösterir belge (str. Alexandr cel Bun 56 , Chışınau adresinden temin edinilebilir.)

Başvuru alındıktan sonra pasaport iade edilecek ve başvuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletilecektir. Bakanlık'tan olumlu yanıt gelmesi durumunda vize verilecektir.


Vize ücreti: 1 yıllık çalışma vizesi ücreti: 155 euro